Przejdź do głównej zawartości

TRENERZY W OPS JUŻ DZIAŁAJĄ



Jeszcze tylko trening rozwojowy, który zakończy I Edycję Szkoły Trenerów w OPS. Nasze adeptki nie próżnują, działają szkoleniowo z czego jesteśmy dumne i zaciekawione co dalej. 

Dostajemy bardzo miłe e - maile od naszych uczestniczek. Wczoraj na skrzynkę dotarł taki :-)

Dziewczyny przesyłam Wam krótka informację o warsztatach, które prowadziłam z wolontariuszami. Kurcze wtedy i dziś na zajęciach było mnóstwo pozytywnej energii, czuję się jak motyl, który unosi się w górę, dziewczyny nawet nie wiecie, co się stało, wreszcie odnalazłam swoją pasję i jestem Wam za to niezmiernie wdzięczna, wierzę, że to nie bez przypadku Was poznałam, to sprawka Naszego SZEFA z góry:) 

Agnieszka Adamczak 
Miło nam, że nasza wspólna praca przynosi efekty. Utwierdza nas to w przekonaniu, że warto inwestować w siebie, aby żyło się łatwiej i pomagało skuteczniej. Poczytałyśmy co działo się na wspomnianych wyżej warsztatach i jesteśmy po prostu zachwycone, że wiedza i umiejętności przynoszą, aż takie efekty;
 



Warsztaty " Z zakresu komunikacji interpersonalnych "
Dnia 08.04.14r. grupa wolontariuszy (9 osób) z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych prowadzony przez MOPS w Turku miała możliwość uczestniczenia w zajęciach warsztatowych, których temat brzmiał: BĄDŹ KOMUNIKATYWNY. Warsztaty prowadził pracownik socjalny w/w ośrodka – Pani Agnieszka Adamczak uczestniczka Pierwszej w Polsce Szkoły Trenerów w Pomocy Społecznej stworzonej przez Profesjonalne Centrum Rozwoju BUTTERFLY S.C w Częstochowie.


Uczestnicy warsztatów mieli możliwość udziału w różnego rodzaju ćwiczeniach: odgrywali scenki, wcielali się w role np. aktywnego słuchacza, "ubierali misia na bal", dzielili się swoimi własnymi spostrzeżeniami, uwagami, podejmowali dyskusje itp.

Jednym słowem działo się :-)

Wolontariusze po zakończeniu zajęć warsztatowych wypełnili ankiety, z których można wnioskować, że najbardziej podobało im się: "mówienie o tym, co naprawdę myślą, wymiana poglądów, otwartość osoby prowadzącej zajęcia, dobry kontakt z trenerem, doświadczenia, samodzielna praca, kontakt z innymi uczestnikami, zadania, sposób rozmowy z innymi, temat zajęć i sposób komunikacji trenera z nami, możliwość przydzielania głosu, otwarta i szczera rozmowa oraz ćwiczenia."

Natomiast w sposób szczególny uczestnicy warsztatów zapamiętali:

"należy najpierw pomyśleć, a później powiedzieć nigdy na odwrót","warto czasem pomyśleć, czy też dać sobie czas zanim powie się coś, co może kogoś zaboleć", "warto jeśli mamy na to siłę rozwiązywać problem czy sprawę, żeby nie zostawiać jej na później", "powinniśmy mówić wszystko, co leży nam na sercu", "warto mówić o tym, co nam się nie podoba", "grzeczność jest inteligencją serca", "nie wolno uciekać przed problemem, trzeba do niego wrócić i go rozwiązać", "sposób wypowiedzi słowa i gesty mogą pomóc nam by osoby z którymi rozmawiamy lepiej nas zrozumiały", "niekiedy trzeba zastanowić się przed tym co chcemy powiedzieć, tak aby nikogo to nie uraziło", "nie należy reagować zbyt emocjonalnie w danej sytuacji oraz powinniśmy mówić co myślimy".

Jednak najbardziej zaskakujący był fakt, że młodzi ludzie na koniec wyrazili dużą chęć na uczestnictwo w kolejnych warsztatach, gdyż po pierwszych mają mały niedosyt, bo chcą więcej...Właśnie w ten sposób zrodził się pomysł cyklu zajęć warsztatowych dla tej grupy wolontariuszy (8 spotkań po 2 godziny tzn. łącznie 16 godzin), kolejne zajęcia już 22 kwietnia 2014r.


Beata Pacławska 

Dziękujemy i oby tak dalej. Zapraszamy do kolejnych edycji Szkoły. Rekrutacja Trwa :-) Pozdrawiamy Kasia i Sylwia.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

INSPIRACJE PO TRENINGU INTERPERSONALNYM

W każdej sekundzie możesz się odrodzić. W każdej sekundzie możesz zaczynać od nowa. To jest wybór – twój wybór.   Read More W niedziele zakończył się 40 godzinny trening interpersonalny w ramach Pierwszej Szkoły Trenerów w OPS.  Dla Wszystkich był to bardzo intensywny czas spojrzenia na siebie, zatrzymania i refleksji. To co niewątpliwie zostanie w nas do końca życia to relacje jakie zbudowaliśmy podczas treningu. Przede wszystkim było to spotkanie z samym sobą, ale również czas kiedy mogliśmy zobaczyć siebie w oczach innych. Z punktu widzenia Nas osób prowadzących grupa uczestników to wyjątkowi ludzie, których bardzo silnie łączy jedno: chęć pracy z drugim człowiekiem. Pozytywna energia oraz motywacja  daje nam siłę do do dalszych działań , aby wspierać i przekazywać wiedzę i narzędzia, dzięki którym praca w OPS będzie łatwiejsza i mniej obciążająca dla pracowników, a tym samym przyniesie  duże korzyści dla klientów pomocy społecznej. NASI UCZESTNICY...

ZAJĘCIA W RAMACH PIERWSZEJ SZKOŁY TRENERÓW W OPS

BĘDZIESZ SIEDZIAŁ Z KURAMI  NIE POLATASZ Z ORŁAMI Odbyły się kolejne ciekawe zajęcia w ramach Pierwszej w Polsce Szkoły Trenerów w OPS. Wiele się działo :-) Nasze Adeptki zdobywały umiejętności dotyczące Pracy z oporem i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi . Zajęcia prowadziła Ela Zawodniak - superwizor PTP, doskonały fachowiec, ale przede wszystkim wspaniały człowiek. Jak zapewne się domyślacie, był to szczególny warsztat, ponieważ w Pomocy Społecznej jest to temat z którymi borykają się pracownicy na co dzień. Dzięki ciekawym ćwiczeniom i formie treningowej zajęć, można było przeanalizować konkretne sytuacje z którymi pracownicy OPS borykają się każdego dnia. Uczestniczki podczas spotkania poznawały ciekawe narzędzia dzięki którym można niwelować opór w grupie, jak również podczas pracy z klientem indywidualnym. Co ciekawe :-) podczas warsztatu pojawiło się hasło " BĘDZIESZ SIEDZIAŁ Z KURAMI NIE POLATASZ Z ORŁAMI. " Ciekawa refleksja na temat pr...

PRACA Z OSOBAMI STOSUJĄCYMI PRZEMOC W RODZINIE W WARUNKACH WIĘZIENNYCH

Najpiękniejszy dar to przebaczenie. Tam, gdzie nie chce się przebaczyć, od razu powstaje mur. Od muru zaś zaczyna się więzienie. Phil Bosmans PRACA Z OSOBAMI STOSUJĄCYMI PRZEMOC W RODZINIE W WARUNKACH WIĘZIENNYCH Budynki więzienia robią wrażenie, umiejscowione zazwyczaj gdzieś na peryferiach miast, w architektonicznym odosobnieniu odstraszają swym wyglądem tych, co pozostają z tej lepszej strony. Wejście do budynku to również przeprawa, kontrola dokumentów, toreb z materiałami szkoleniowymi oraz kieszeni. Telefony komórkowe, dowody osobiste zostają na bramie, czyli miejscu łączącym nasz świat z innym, zamkniętym, obcym. Szczęk zamków, odgłos otwieranych krat rozpoczyna moją pracę z osobami stosującymi przemoc w rodzinie, osadzonymi za wykroczenia dokonane na osobach najbliższych. Trudny początek. Program korekcyjno – edukacyjny dla sprawców nadużyć w rodzinie zwykle dla pozostałych nieuczestniczących w programie więźniów przebiega pod inną zakamuflowaną nazwą. Dobrze, ...